Látnivalók
Kapcsolat:
6783,Ásotthalom,Béke u.14
Tel.:+36-20-495-5961
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Bűbáj Élménybirtok | Facebook
Tömörkény Ház
Az egykori Szeged felső tanyák határában álló 18. századi épületet Ásotthalom Nagyközség Önkormányzata mentette meg az enyészettől és építtette újjá az eredeti anyagok felhasználásával. Nemcsak a népi építészet jeles emléke, hanem irodalmi és művelődéstörténeti emlék is. A Tömörkény-ház gasztromúzeum és kulturális élményhelyszín.
Tisztaszobájában a két világháború közötti paraszti életforma tárgyi emlékeivel ismerkedhetnek meg. Konyhája ízelítőt ad az egykori paraszti konyhák eszközkészletéből, és bemutatja azok forma és anyagváltozatait egészen a 21. századig. A hátsó egykori lakószoba a ház lakóinak, Tömörkény Istvánnak és Kisteleki Edének állít emléket. A pincében a Szeged környéki borászat, a csárdák és a réti mészkő építőanyag bányászatának emlékei mellett pihenésre, vagy igény szerint aktív szórakozásra is invitáljuk! Végül kiderül az is, milyen szerepet játszott a tanya történetében a híres-hírhedt betyárkirály, Rózsa Sándor.
Kapcsolat:
6783,Ásotthalom,Béke u.14
Tel.:+36-20-495-5961
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tömörkény-ház Ásotthalom | Facebook
A tárlatok körbejárása után a látogatók megpihenhetnek az épületben kialakított mozi teremben, ahol valódi mozi székek kényelméből tekinthetik meg a Rózsa Sándor című tévéfilmet. Az Élményházat nem csak belül töltötték fel megálmodói tartalommal,a ház környéke is érdekes látnivalókat kínál.
A Rózsa Sándor Élményház előtt került ugyanis felavatásra Rózsa Sándor első köztéri faszobra, helyi mesterek keze munkája. Mellette kapott helyet Ásotthalom másik ikonikus alakjának - Pipás Pistának - szobra, illetve emléket állítottak a tervezők, szervezők az átokházi boszorkák legendájának is. A negyedik szobor, az Ásotthalmi pásztor felállítására 2015. januárjában került sor.
Kapcsolat:
6783,Ásotthalom,Béke u.14
Tel.:+36-20-495-5961
Rózsa Sándor Élményház
Horogszegi Szilágyi Mihály-emlékmű
Községünk szívében a polgármesteri hivatal előtt, egyedi látnivalóban lehet részünk. Egy olyan szobrot, emlékművet csodálhatunk meg, mely egész Magyarországon egyedülálló. Horogszegi Szilágyi Mihály, a nándorfehérvári vár kapitánya, Magyarország kormányzója volt. 2019 július 10-én került átadásra első köztéri szobra, emléket állítva neki, egyben a délvidéki határvédőknek is ajánlották. Az 500 kilós, bronzból készült emlékmű Megyeri János szobrászművész alkotása. Költségét teljes egészében közadakozásból fizették.
Rongyos Gárda-emlékmű
"A Rongyos Gárda önszerveződő fegyveres csoport 1919. április 18-án alakult az első világháborút megjárt hazafias érzelmű tisztekből és katonákból, szegény napszámosokból, a Székely Hadosztály maradványaiból."
2022. március 27-én avatták fel Ásotthalom főterén. Az emlékmű főalakja a Rongyos Gárda vezetője, Prónay Pál, körülötte a Rongyos Gárda tagjai láthatók. Prónay Pál-szobor anyaga bronz, a mellékalakok speciális, időálló műkőből készültek. Az emlékmű talapzatának előlapján a történelmi Magyarország területe rajzolódik ki. Alkotója: Megyeri János szobrászművész.
Költségét teljes egészében közadakozásból fizették.
Rózsa Sándor turisztikai emlékút
Rúzsa-fa
Betyárok búvóhelye pihenőpont
Csongrád megyében az egyik legismertebb, legméretesebb famatuzsálem. A kora becslések szerint mintegy 180 év. Mellmagassági átmérője 154 cm, kerülete 484 cm, magassága 21 méter. Becsült fatömege 20,4 m3. Ásotthalom település emblematikus fája, amely Rózsa Sándor betyárról kapta a nevét.
2015.07-17 én került átadásra egy turisztikai pihenőpont, ahol egy Rózsa Sándort ábrázoló fa dombormű is találkozó, turisztikai információs táblákkal, kirándulóknak pihenőhellyel, valamint ezen az emlékúton van még egy hely, ez a Betyárok Búvóhelye pihenőpont, ahol egy esőbeálló mellett egy fából készült egész alakos betyár szobor is található.
Jézus Szíve Római Katolikus Templom
Ásotthalom kiemelkedő építészeti értéke az 1930-ban felépített Jézus Szíve Katolikus Templom. A templom építését a Várostanyai Kápolna Egyesület és a Szeged-Királyhalmi Egyházközség kezdeményezte, majd Szeged város, mint kegyúr megépítette. Először a templom melletti plébánia lak készült el 1928-ban, majd ezt követte az egyhajós, neoromán és neoreneszánsz stílusú templom. A terveket Kövér Tibor és Szojka Jenő szegedi mérnökök készítették. A kivitelezéshez a környékbeli tanyák lakossága ingyen fuvarral járult hozzá. Templomunkba került az 1920-as években lebontott szegedi Dömötör Templom berendezési tárgyainak egy része, így a főoltár Jézus szíve szobra. a Mária szíve szobor és a Lourdesi Mária és Bernadett szobrok, az orgona mechanikus berendezései és sípjai, valamint a tölgyfa padok.
A templom freskóit Probek Alajos szegedi festőművész munkája, melyeken a korabeli szegedi közélet egyházi vezető személyeit is megfestette. A színes üvegablakokat Barth Ferenc festőművész, a gyóntatószéket Kocsis Ferenc és Kopff Ferenc szegedi műbútorasztalosok készítették.
2015 decemberében a templom kertbe Tóbiás Klára szobrászművész a Hírhozó Angyal szobra került, mely Gábriel arkangyalt ábrázolja.
Az angyalszárnyakon Márai Sándor Mennyből az angyal című verséből olvasható kétsoros idézet:
„Angyal vidd meg a hírt az égből
Mindig új élet lesz a vérből.”
Az új szobor Ásotthalom jelképe lett, kezébe egy örökké világító mécsest is kapott mely üzenete:
„A fény mindig legyőzi a sötétséget!”
Kapcsolat:
Ásotthalom, Felszabadulás utca 36.
Tel.: +36-62-291-426
E-mail.:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Back-kápolna
A Szegedet Bajával összekötő 55-ös út mentén, Ásotthalomtól néhány kilométerre az erdőtől elhódított kis tisztáson áll, amit a helybeliek Erzsébet-kápolnának is neveznek.
A vakolatlan, szürke épületet Back Bernát szegedi üzletember és politikus emeltette – ahogyan azt egy emléktábla is rögzíti –
„korán elhunyt, felejthetetlen fia, Dr. Begavári Back Ottó emlékére” 1937-ben.
Az épület népszerű nevét az alapító feleségéről kapta. A házaspár fából faragott stalluma ma is megtalálható a kápolnában. A férj és a feleség egykori helyének azonosításában a látogató segítségére van a pad háttámláján ábrázolt két védőszent: Bernát és Erzsébet domborműve.
A kápolnát Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték. Oltárképe Szűz Mária megkoronázásának igen ritka ábrázolása: az alkotó mind a három isteni személyt emberi alakban jeleníti meg. Azonosításukban a glóriák szimbolikája igazít el: az Atyáén háromszög, a Fiúén kereszt, a Szentlélekén lángnyelvek láthatók. A kápolnában évente kétszer, Nagyboldogasszonykor és Magyarok Nagyasszonya ünnepén gyűlik össze szentmisére a környező falvak és tanyák népe.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye egy másik, szintén Árpád-házi Szent Erzsébet oltalmát évező temploma a fábiánsebestyéni plébániatemplom. A főoltárképét, Liezen-Mayer Sándor ismert alkotásának mását – Szent Erzsébet és a koldusasszony – a falu két védőszentje, Szent Fábián pápa és Szent Sebestyén vértanú fogja közre. A kompozíción nem találkozunk a magyar királylány megszokott attribútumaival, a rózsákkal, a cipóval vagy a koronával. Előkelő származására a hermelin palást utal, amit a gyermekét átkaroló koldusasszony vállára terít. A festő e mozdulatban Szent Erzsébet lényének egyik legjellemzőbb vonását ragadta meg: a szegények és elesettek szolgálatát.
Délvidéki Emlékpark
Hatvannégy Vármegye Alapítvány (HVA) a második világháború végén a jugoszláv partizánok által lemészárolt ártatlan magyarok emlékére állított turul-szobrot Ásotthalmon.
A Magyar Mártíromság Emlékmű Tóbiás Klára alkotása. A szobor építését a Gyarapodó Magyarországért Alapítvány támogatta.
Történelmünk egyik talán legsötétebb fejezete az 1944-45-ös, titóista partizánok által elkövetett délvidéki mészárlás. Az áldozatok pontos száma sajnos mind a mai napig nem ismert, becslések szerint mintegy 40 ezer magyar polgári lakost, nőket és gyerekeket gyilkoltak meg, sok esetben brutális módon a főként szerbekből álló partizáncsapatok. Az emlékmű talapzata egy Nagy-Magyarország forma, amelyből egy megnyirbált életfa nő ki. Tetején egy turulmadár látható, amely szögesdrótban fészkel. Utóbbi a határon túli magyarság máig tartó helyzetét szimbolizálja. A madár csőrében egy kardot tart, ami nem a harcot, hanem az erőt képviseli – mondta beszédében emlékművet elkészítő Tóbiás Klára szobrász.
Gárgyán Erdei Pihenőhely
A megújult több tíz éve parkerdőként funkcionáló Gárgyán-erdőben évszázados fák alatt sétálhatunk a kijelölt útvonalon, mely mellett tájékoztató táblák, asztalok, padok találhatók. A két nagyméretű esőbeálló nagyobb csoportok számára is kényelmet nyújt. A kiépített tűzrakó helyek és az ivóvíz lehetőséget biztosítanak egy hangulatos bográcsozáshoz. Az erdő alkalmas iskolai akadályversenyek lebonyolítására, az iskolai tananyag gyakorlati kiegészítésére, vagy csak egy kellemes túrára.
Csodatévő Hét Tölgy
Az ásotthalmi Rívó erdő egyedülálló facsoportja a „hét tölgyes” vagy „öreg tölgyes”. A kör alakban növő több mint 100 éves tölgyfa csoport különleges energiát sugároz, ezért csodatévő.
A tölgyfa ölelése megszabadít a negatív gondolatoktól, és erősíti a pozitív tulajdonságokat. Fokozza a koncentrációs képességet. Testileg és lelkileg is méregtelenít, tisztít. Javítja a vérkeringést és stimulálja a nyirokrendszert. Erről mindazok meggyőződtek, akik már meglátogatták ezt a helyet Ásotthalmon.
Gátsori Tanyamúzeum és Közösségi Ház
Ásotthalom központjától 10 km-re Gátsor felé a kövesút szélében található a környék egyedülálló és tájjellegében a tanyai hagyományokat őrző Gátsori Tanyamúzeum
Az ásotthalmi Gondozási Központ vezetőjének ötlete alapján, Nyerges Istvánné felajánlásával és Nyerges Zsolt hozzájárulásával a Gondozási Központ dolgozóinak segítőkész munkájával került megvalósításra. Elsőként 2006. július 29-én nyílt meg a ház a gátsori tanyai rendezvény alkalmából. A nagy érdeklődésre való tekintettel és a felajánlók jóváhagyásával úgy döntöttünk, hogy továbbra is üzemeltetjük a múzeumot. A múzeumon belül olyan 50 évnél régebbi bútorok és eszközök tekinthetők meg, melyeket elődeink nap mint nap használtak. A tanya kialakításánál fontos szempontnak tartottuk, hogy korhű környezetet és az akkori feltételeknek megfelelő berendezéseket gyűjtsünk össze. A bemutatott tárgyak több kort idéznek. Többek között látható a tiszta szoba berendezései, a konyha és az azzal kapcsolatos tevékenységek használati eszközei. Továbbá az épület hátsó részében, az istálló tekinthető meg, az állatok tartásához szükséges eszközök bemutatásával.
Kapcsolat:
6783, Ásotthalom, VII. ker.
Tel.:06-30/2563578
Gátsori Tanyamúzeum
Szent István Tér
Ásotthalom központi főtere, pihenőhely és egyben színtér.
Helyt ad néhány helyi rendezvénynek, ezenkívül focipálya méretével kiváló lehetőséget biztosít sétákra, nosztalgiázásra.
A település szívében 2002-ben felállított fehér márványból kifaragott Szent István szobrot, a Falunap és Kenyéráldás ünnepén 2003-ban avatták fel. Alkotója, Serban Bonaventura erdélyi szobrász. Ezen a napon kapta a tér a Szent István nevet is. Földhalomra épített, négy magas oszloppal határolt, lefedett, felette kereszt „szentélyben” van elhelyezve a szobor. A szobor mögött kőből épített fal van, melynek bal oldalán Ásotthalom, jobb oldalán Magyarország címere látható.
Bedő Albert Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium
A Bedő Albert Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium épületegyüttese az elmúlt 130 év során nyerte el a mai képét. Kiemelkedő agrár-kultúrtörténeti értéket képvisel az időrendi sorrendben elsőként elkészült két épület, valamint az 1905-ben átadott főépület.
Az iskola Magyarország egyetlen olyan erdészképző középfokú tanintézménye, amely ma is első, eredeti épületegyüttesében működik.
Az épületeken két emléktábla emlékeztet az iskola alapítására.
Az iskola fontosságát, elismertségét jelezte, hogy az 1883-as megnyitását követő egy héten belül azt Ferenc József király is meglátogatta. A látogatásának emlékét szintén emléktábla őrzi. Az iskola alapítóját, Bedő Albertet 1880-ban a Magyar Tudományos Akadémia a levelező tagjai sorába iktatta, 1881-től pedig ő töltötte be az országos főerdőmesteri címet.
Az ásotthalmi iskola 1961 óta viseli alapítója nevét.
Bedő Albert kőből készült mellszobra az iskola főépülete előtt áll, 1962-ben avatták fel, Madarassy Walter szobrászművész alkotása.
Bedő Albert bronzból készült mellszobrát 2002-ben avatták fel, az iskola főépületében található. A szobor Stróbl Alajos szobrászművész eredeti, Sopronban található szobrának míves másolata.
Az iskola területen található a Dél-Alföld legjelentősebb erdészeti- vadászati kiállítása.
Kapcsolat:
6783 Ásotthalom, Kiss Ferenc krt. 76
Tel.: +36 62 / 291 522
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.bedo-ahalom.sulinet.hu
Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium, Szakközépiskola